Klimaty Łagowskie


19 kwietnia 2015


Epitafium dla ZBYSZKA TCHÓRZEWSKIEGO


“Jesteśmy jedni dla drugich pielgrzymami, którzy różnymi drogami zdążają w trudzie na to samo spotkanie”

Antoine de Saint-Exupéry


W godzinach południowych w czwartkowy słoneczny dzień 16 kwietnia 2015 roku pożegnaliśmy Zbyszka Tchórzewskiego.

Ten aktywny animator kultury, twórca zielonogórskiego Harlemu, imprez muzyki jazzowej w Regionalnym Centrum Animacji Kultury przy ulicy Sienkiewicza 11 od pewnego czasu chorował. Pożegnanie Odszedł 13 kwietnia 2015 roku w wieku zaledwie 61 lat.

Zbigniew Tchórzewski urodził się w 1954 roku. Jako student był związany z zielonogórskim życiem kulturalnym.

W latach 90-tych był założycielem i pierwszym właścicielem Klubu Jazzowego HARLEM, gdzie koncertowało wielu wybitnych artystów zarówno z Polski jak i zza granicy.

Klub HARLEM przez kilka lat był miejscem szczególnym, gdzie spotykali się ludzie kultury, nauki a także szeroko pojętego świata biznesu. Pożegnanie

Zbigniew Tchórzewski zajmował się organizacją kilku edycji zielonogórskiego Winobrania oraz dużych koncertów charytatywnych. Wiele lat przepracował w Radiu Zachód w Zielonej Górze, gdzie był osobą odpowiedzialną za organizację plenerowych audycji tej radiostacji. Był laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zielonej Góry, Lubuskiego Pegaza.


Pokazujemy zdjęcia z ostatniej drogi Zbigniewa alejami Cmentarza Komunalnego przy ulicy Wrocławskiej w Zielonej Górze. Zbyszkowi towarzyszyła w tej ostatniej drodze ulubiona muzyka zagrana tak jak lubił, towarzyszyli Mu Koledzy, Przyjaciele, Twórcy, Muzycy, Radiowcy z Zielonej Góry i wielu, wielu Ludzi, którzy po prostu chcieli wyrazić hołd Temu Człowiekowi.

www.plus.google.com/photos/../albums/...


(publikacja zdjęć za zgodą małżonki ś.p. Zbyszka Tchórzewskiego-Pani Krystyny)


“Życie i śmierć to jedno, jak rzeka i ocean”.

Khalil Gibran


Zespół Klimatów Łagowskich






18 marca 2015


Wyniki wyborów na Prezydenta Zielonej Góry i do Rady Miasta Zielona Góra


Pełne wyniki wyborów na Prezydenta Zielonej Góry i do Rady Miasta Zielona Góra są już dostępne na oficjalnej stronie Urzędu Miasta: www.bip.zielonagora.pl/…/obwieszczenia_u…/#.






12 marca 2015


Sezon dla motocyklistów już otwarty ???


W dniu 08 marca bieżącego 2015 roku była niedziela. Pogoda w tym dniu była wyjątkowo ładna i ciepła jak na zimowy okres.


Motocykliści Motocykliści














Pojechaliśmy popołudniową porą w stronę mostu na Odrze w Cigacicach zobaczyć czy przyroda oraz ludzie w tym dniu poczuli już nadchodzącą przecież powoli ale jednak wiosnę.


Motocykliści Motocykliści














Będąc już w Cigacicach z parkingu przy fajnym zajeżdzie nieopodal mostu zaobserwowaliśmy,że na drogi wyruszyli już spragnieni przygody i wrażeń motocykliści. Wiosenna w tym świątecznym dniu pogoda skłoniła ich do pierwszych przejażdżek a przed nimi prawdopodobnie długi sezon i tylko oby bezpieczny.


Motocykliści Motocykliści














Tak czy owak życzymy fajnej i niezapomnianej przygody i bezpiecznej jazdy-życzymy Wam Wszyscy Motocykliści szerokiej drogi i życzymy tego samego innym użytkownikom wszystkich szos i wszelakich dróg.


Edward Dondalski / Ryszard Bryl





12 marca 2015


Z pamiętnika podróżnika


W dniu 04 marca 2015 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przy ulicy al. Niepodległości 15 odbyło się spotkanie z cyklu "Z pamiętnika podróżnika".Przybyło tego dnia do sali witrażowej Muzeum kilkadziesiąt osób.


Podróżnik Podróżnik














Na spotkaniu tym swoje przeżycia podróżnicze przedstawił zielonogórski globtroter Pan Wojciech Nowicki,który nawiedził różne kraje na kilku kontynentach – między innymi przebywał w Grecji, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Peru,Boliwi, Chile,Wietnamie a w roku 2012 odbył podróż do Papui - Nowej Gwinei oraz do Indonezji.


Podróżnik Podróżnik














Podróżnik Wojciech Nowicki na spotkaniu w Muzeum Ziemi Lubuskiej w dniu 04 marca 2015 roku omówił wyjątkowe zwyczaje pogrzebowe zamieszkującego w INDONEZJI wyspę CELEBES (Sulawesi) Ludu TORADŻÓW i związaną ze śmiercią ich obrzędowością – zupełnie inną niż znana na przykład w Europie.


Podróżnik Podróżnik














Pogrzeb u Toradżów jest wydarzeniem znacznie ważniejszym niż narodziny czy ślub. Do tej niezwykłej i kosztownej uroczystości rodzina przygotowuje się całymi tygodniami, miesiącami a nawet latami. Zmarły w tym czasie uznawany jest nie za zmarłego a za chorego - czeka zabalsamowany, karmiony, przebierany, aż zgromadzone zostaną środki, by go godnie pochować.


Podróżnik Podróżnik














Pan Wojtek Nowicki to niezwykle ciekawy świata i ludzi Człowiek a jego opowieści słuchać można godzinami a nawet całymi dniami.


Zainteresowanym polecamy zapoznanie się ze stroną internetową globtrotera www.thecolorsoftheworld.pl .


opracował: Edward Dondalski





17 stycznia 2015


Byliśmy tu, tam i tam jeszcze


Spotkanie w Bibliotece C.K. Norwida w Zielonej Górze

Perła drewnianej architektury w Klępsku


Klępsk

Prawie rok temu, bo 29. XI. 2013 roku pojechaliśmy na zaproszenie ks. prob. Olgierda Banasia do kościoła w Klępsku gm. Sulechów (patrz „KŁ” Nr 1/21/2013) - Kościółek w Klępsku.

W tym roku, już w 25-lecie posługi w Klępsku w Parafii Łęgowo-Sulechowskie spotkaliśmy się w Zielonej Górze, aby wysłuchać wiadomości jakie są opisane i pokazywane w tej sakralnej architekturze. Klępsk Już wiemy, że renowacja i ratowanie zabytku, zabezpieczenie techniczne, to efekty pomocy finansowej: Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury (patrz w KŁ plakat). Biblioteka

Tegoroczne spotkanie w Bibliotece C.K. Norwida w Zielonej Górze, kolejny raz zgromadziło ludzi kultury, regionalistów i in. ciekawych tego, jak dzieje się w ochronie zabytków na Ziemi Lubuskiej. Okazją było także wydanie przez DIApress Biblioteka Biblioteka Pani dr Ewy Lukas-Janowskiej albumu Kościół w Klępsku – Pamięć, Biblia, Sztuka.

Ten ponad 90-cio stronicowy album ze zdjęciami Grzegorza Smolarskiego i Ryszarda Janowskiego jest świetnym opisem, powiększeniem i przybliżeniem pamięci i wiedzy o tym zabytku obu narodów, tutaj od wieków zamieszkujących. To bardzo dobre uzupełnienie wiedzy z tych terenów i wskazówka o opiekę nad innymi, które czyni Woj. Urząd Ochrony Zabytków z Zielone Góry. Biblioteka

Temat spotkania bezpośrednio omawiali ks. prob. O. Banaś, dr E. Lukas – Janowska, G. Smolarski. Uczestnicy otrzymali nową szczegółową wiedzę o zabytkach w kościele, album opisany w trzech językach pokazuje harmonię całości wystroju artystycznego wnętrza kultu ewangelickiego i katolickiego.


...i było cool !


Ryszard Bryl, Edward Dondalski

Zdjęcia R. Bryl / archiwum „KŁ”






8 stycznia 2015


O starej tradycji


O starej Zielonej Górze (niem. Grünberg do 1945r.) było już wiele napisane, więc tylko trochę o teraźniejszości przybyło lub odremontowano dążąc do nowoczesności bibliotekę im. C.K. Norwida, Ratusz zbudowano Archiwum Państwowe na obszarach Uniwersytetu Zielonogórskiego, itp. itd.

Ale władze miasta nie umiały uporządkować tak nieskomplikowanej rzeczywistości jak Tradycja Winiarska i rokowania są mało wartościowe niestety…

Nie jest tradycja winiarska, tradycją gdy jest udawana, marna, aby nie powiedzieć mizerna. Dlaczego tak piszę? Otóż zobaczcie sami, pokazują tylko jedno miejsce, siedzibę Rady Miejskiej, czyli tutaj Ratusz!

I co mamy – mamy trzyletnie zaniedbania w tym samym miejscu, na budynku obiektu o dużej kulturze w pryncypialnym, zagospodarowanym miejscu, brak gospodarskiego oka winoogrodnika. Ratusz A przecież nie jest to żadna filozofia, aby na ostatnich krzewach wisiały we wrześniu na tzw. Ratusz Winobraniu (tradycji) dorodne konsumpcyjnie fioletowe i różowe grona. Ostatnio wisiały tam zdrowe w 2011 roku, dalej przez trzy lata wiszą mumie z chorobą grzybową i tak to trwa. A jestem po rozmowie z dyżurującym w GL – Gazetą Lubuska w 2014 roku Dyrektorem ZGKMu W. Janką, któremu jako winogrodnik wypomniałem zaniedbania, podpowiedziałem, co czynić, aby było choćby względnie, odebrałem informację o staraniach i klops ponowny.

Jest jesień, jest brzydko i brzydko będzie, bo tutaj jest udawana tradycja. Ratusz Ten stan ohydztwa na 2015 roku już teraz zasłużył u mnie na telewizyjne pokazanie zaniedbań, improwizacji i braku zrozumienia co to jest TRADYCJA! A przecież można lepiej i w 2015 zobaczę to lepiej, bo przecież miasto i władze nie będą mi udowadniać, że zniszczą i pokażą, że nie ma problemu. Myślę, że pokażą dbałość!

A więc do letniej pory 2015, gdy trzeba przeprowadzić wielokrotne opryski na chorobę grzybową.

A co z innymi nieudanymi posadzeniami - nasadzeniami w różnych punktach – ulicach Z. Góry: Kto posprząta? Tradycja udawana, pozorowana czy faktyczna? A gdzie szlak piwnic dawnych winiarni, produkcji wódek i koniaków ?


Mumie na winoroślach przechowują

choroby grzybowe z roku na rok.


Tekst i zdjęcia.

Winoogrodnik 2013/14






1 stycznia 2015


Wielkie historyczne połączenie miasta i gminy ZIELONA GÓRA


Od północy w noc sylwestrową z 31 grudnia 2014 roku na 01 stycznia 2015 roku nastąpiło historyczne i jedyne jak na razie w naszym KRAJU połączenie Miasta ZIELONA GÓRA na prawach powiatu z Gminą ZIELONA GÓRA z Powiatu Zielonogórskiego w jeden administracyjny i społeczny organizm.

( Rada Ministrów w dniu 29 lipca 2014 roku wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic powiatu zielonogórskiego, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji.01 stycznia 2015 r. nastąpi połączenie miasta (na prawach powiatu) Zielona Góra z gminą Zielona Góra (powiat zielonogórski).Połączenie obu samorządów przyniesie korzyści gospodarcze i społeczne: mieszkańcom gminy umożliwi dostęp do infrastruktury miasta, miastu - zapewni możliwości ofensywy przestrzennej i urbanistycznej.Wspólny samorząd otrzyma tzw. ministerialny bonus w kwocie 100 mln zł za tzw. zgodne połączenie. Fuzja samorządowa zapewni zwiększone dochody budżetowe, co z kolei umożliwi pełne wykorzystanie środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Powiększona terytorialnie Zielona Góra będzie miała większe możliwości zaciągania zobowiązań, co powinno skutkować efektywniejszym pozyskiwaniem wsparcia unijnego i realizacją większych projektów.Po połączeniu potencjałów miasta i gminy wspólny samorząd będzie miał odpowiednie środki na realizację usług komunalnych dotyczących usuwania odpadów, zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków i wód opadowych. Połączenie to przyspieszy też rozbudowę i modernizację istniejących sieci: wodociągowej i sanitarnej oraz umożliwi budowę nowej infrastruktury.Konsekwencją połączenia samorządów będzie zmiana granic powiatu zielonogórskiego. Zostanie z niego wyłączony obszar gminy Zielona Góra, który wejdzie w obszar miasta (na prawach powiatu) Zielona Góra. Władze powiatu nadal będą miały siedzibę w Zielonej Górze. Powiat zielonogórski obejmie gminy: Babimost, Bojadła, Czerwieńsk, Kargowa, Nowogród Bobrzański, Sulechów, Świdnica, Trzebiechów i Zabór.Propozycja połączenia została pozytywnie zaopiniowana przez: wojewodę lubuskiego, Radę Miasta Zielona Góra, Radę Gminy Zielona Góra i Radę Powiatu Zielonogórskiego. Za połączeniem opowiedzieli się także mieszkańcy gminy w lokalnym referendum i mieszkańcy miasta w trakcie konsultacji społecznych).

Jest to ukoronowanie wieloletnich starań ze strony przedstawiecieli miasta Zielona Góra i jego Mieszkańców (wynik konsultacji społecznych oraz uchwała Rady Miasta ZIELONA GÓRA) oraz wyrażonej w referendum w dniu 18 maja 2014 roku woli mieszkańców Gminy Zielona Góra (zwolennicy fuzji wygrali w stosunku 54:46 proc.-zdecydowało 700 głosów) oraz późniejszej uchwały Rady Gminy Zielona Góra.

Nigdy wcześniej w nowożytnej historii Polski nie odbyło się w taki sposób i na taką skalę połączenie miasta z gminą.

W wyniku połączenia powstała nowa-znacznie większa Zielona Góra - miasto o największej liczbie mieszkańców w województwie lubuskim (137 tysięcy) i miasto o największym obszarze w województwie lubuskim (278,34 km kw) i szóste co do wielkości swej powierzchni w Polsce (przykładowo Wrocław ma powierzchnię 292,82 km kw).Dzięki decyzji o połączeniu i wcześniejszym ustaleniom Zielona Góra przejęła od Powiatu Zielonogórskiego m.in. most w Cigacicach na Odrze oraz muzea w Świdnicy i Drzonowie.Od dnia 01 stycznia w skład miasta Zielonej Góry weszły sołectwa Barcikowice, Drzonków, Jany, Jarogniewice, Jeleniów, Kiełpin, Krępa, Łężyca, Ługowo, Marzęcin, Nowy Kisielin, Ochla, Przylep, Racula, Stary Kisielin, Sucha, Zatonie, Zawada oraz przysiółki Barcikowiczki, Krępa Mała i Stożne.

Można bez przesady stwierdzić ,że jako Mieszkańcy miasta i gminy ZIELONA GÓRA jesteśmy dumni z tego,że dane Nam jest przeżyć tego rodzaju przemianę rzeczywistości w jakiej mieszkamy i mieszkać będziemy w przyszłości. Otwierają się przed Nami wielkie możliwości i związane z tym nadzieje na pomyślny rozwój miasta teraz i w przyszłości-przyszłości tej bliskiej i tej dla przyszłych pokoleń.

Życzymy serdecznie wszystkiego najlepszego Wszystkim bez wyjątku Mieszkańcom Nowej większej Zielonej Góry. Życzymy pomyślności w codzienności.


Zespół Klimatów Łagowskich


^^ Do góry


<< Poprzednia Strona